Wyłączniki przeciwpożarowe
Optymalizatory mocy
Falowniki fotowoltaiczne
Panele fotowoltaiczne
Montaż instalacji
Konstrukcja montażowa
Systemy grzewcze
Dodatkowe elementy instalacji PV
Biuro - Województwo Opolskie
+48 795 411 407
47-244 Dziergowice
ul. Polna 3
Kontakt
Biuro - Województwo Śląskie
+48 733 511 188
47-420 Kuźnia Raciborska
ul. Klasztorna 3
NS Elektro © 2015 - 2022
Fotowoltaika, systemy grzewcze, smart domy oraz kompleksowe usługi elektryczne.
Wypełnij formularz, aby otrzymać darmowy audyt oraz wycenę realizacji Twojego projektu i porozmawiaj z naszym doradcom.
Panele fotowoltaiczne, falowniki, wyłączniki przeciwpożarowe oraz inne elementy instalacji fotowoltaicznej. Bardzo chętnie pomożemy Ci w skompletowaniu Twojego zestawu fotowoltaicznego do samodzielnego zamontowania. Oferujemy produkty najwyższej klasy, tylko od autoryzowanych dystrybutorów!
Jeśli masz jakiekolwiek pytania to śmiało skontaktuj się z nami telefonicznie, mailowo lub poprzez wysłanie wiadomości za pomocą formularza. Odezwiemy się do Ciebie najszybciej jak to możliwe.
Ze względu na rosnące ceny energii elektrycznej coraz więcej rodzin w Polsce decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej. Dachy domów jednorodzinnych masowo pokrywane są panelami fotowoltaicznymi, jednak wielu inwestorom nie podoba się koncepcja z modułami zainstalowanymi na budynku. W takiej sytuacji bardzo często rozważana jest budowa wiaty fotowoltaicznej lub montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie, który prócz nieco wyższej ceny konstrukcji ma również bardzo dużo zalet.
W naszym artykule przedstawimy największe atuty wynikające z montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie.
W przypadku instalacji fotowoltaicznej na gruncie możemy zaprojektować rozmieszczenie modułów tak aby były jak najlepiej nasłonecznione, dzięki czemu zadbamy o wyższy uzysk mocy naszej instalacji pv bez konieczności dodatkowej inwestycji w optymalizatory mocy paneli fotowoltaicznych, które w przypadku niektórych instalacji mogą okazać się koniecznością ze względu na częściowe zacienienie modułów przez konstrukcje dachu budynku, na którym montujemy panele fotowoltaiczne.
Dodatkowym, bardzo ważnym atutem instalacji fotowoltaicznej na gruncie jest łatwy i prosty dostęp do zamontowanych modułów. Co prawda panele fotowoltaiczne bardzo rzadko ulegają jakiejkolwiek awarii, natomiast gdy pojawi się konieczność przeprowadzenie serwisu naszej instalacji, wyczyszczenia lub odśnieżenia modułów, w przypadku instalacji na gruncie nie będziemy mieli z tym żadnego problemu, ponieważ dostęp do nich jest zdecydowanie prostszy niż w przypadku instalacji fotowoltaicznej zamontowanej np. na dachu skośnym.
Dla instalacji fotowoltaicznej na gruncie warto rozważyć także dodatkową inwestycję w podwójne przeszklone panele fotowoltaiczne z technologią Half Cut Bifacial Perc, które przy odpowiednich warunkach mogą dodatkowo generować nawet 20% więcej mocy niż standardowe moduły.
Jeżeli w miejscu montażu naszej instalacji fotowoltaicznej rozsypiemy białe kamyki lub jasny żwir tył paneli będzie generować dodatkowy uzysk mocy. Przykładowo moduły z technologią Bifacial o mocy 370W mogą przy odpowiednich warunkach generować dodatkowe 50/60W.
System montażowy na grunt będzie nieco droższy od konstrukcji na dach skośny lub płaski, głównie ze względu na podpory stalowe utrzymujące moduły na profilach. Podpory wykonywane są ze stali odpornej na różne warunki atmosferyczne oraz powstawanie korozji. Jeżeli moc naszej instalacji fotowoltaicznej nie przekroczy 50 kW nie jest wymagane specjalne pozwolenie na jej realizację.
Konstrukcja montażowa na grunt jest także bardziej skomplikowana niż systemy montażowe na dachy skośne lub płaskie. Panele fotowoltaiczne utrzymują się na profilach aluminiowych zamontowanych do podpór, które zostają przytwierdzane do podłoża przez wkręcenie lub wbicie z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Możliwe jest również zamontowanie podpór przez przytwierdzenie w betonie, poprzez zalanie ich w przygotowanym wcześniej fundamencie.
Koszt kompleksowej realizacji instalacji fotowoltaicznej na gruncie ze względu na droższy i nieco bardziej skomplikowany system montażowy może być wyższy niż w przypadku montażu modułów na dachu budynku o około 300/400 zł za kW.
Instalacja fotowoltaiczna na gruncie mimo tego, że jest droższa niż w przypadku montażu paneli fotowoltaicznych na dachu budynku ma również bardzo dużo istotnych atutów.
Posiadamy łatwy dostęp do modułów na wypadek wystąpienia konieczności ich odśnieżenia lub serwisu, mamy możliwość zastosowania paneli podwójnie przeszklonych, które będą generowały dodatkowy uzysk mocy, a udzielana na nie gwarancja jest dłuższa niż w przypadku standardowych modułów. Jeżeli dysponujemy wystarczająco dużą powierzchnią gruntu możemy zaprojektować rozłożenie modułów tak, aby były jak najlepiej nasłonecznione i pracowały wydajnie bez konieczności dodatkowej inwestycji chociażby w optymalizatory mocy