Optymalizatory mocy to dodatkowy komponent instalacji fotowoltaicznej, który stanowi wyposażenie modułów fotowoltaicznych. Bardzo dużym atutem i korzyścią wynikającą z posiadania optymalizatorów mocy jest możliwość dokładniejszego monitorowania pracy instalacji fotowoltaicznej. 

 

W naszym artykule dowiesz się kiedy oraz dlaczego warto zdecydować się na korzystanie z optymalizatorów mocy paneli pv, poznasz szacunkowy koszt optymalizatorów mocy oraz główne zalety optymalizatorów mocy Tigo, które najczęściej stosujemy w instalacjach naszych klientów.

 

 

panele fotowoltaiczne

 

 

Optymalizatory mocy paneli fotowoltaicznych - kiedy warto je stosować 

 

 

Wydajna praca instalacji fotowoltaicznej jest możliwa jeżeli na wszystkie panele oddziałują równomiernie i nieprzerwanie promienie słoneczne. Zacienienie zawsze negatywnie wpływa na prace całej instalacji. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że gdy zacieniony jest jeden moduł to niestety ale ma to negatywny wpływ na pozostałe panele, również te które nie są zacienione i promienie słońca docierają do nich nieprzerwanie. 

 

Dlaczego tak jest? 

 

Ponieważ moduły fotowoltaiczne działają w sposób szeregowy, co oznacza że gdy jeden moduł jest w cieniu lub został zabrudzony ma to negatywny wpływ również na pozostałe panele w instalacji fotowoltaicznej, które swoją wydajność dostosowują do słabiej pracującego modułu.

 

Kiedy w naszej instalacji zastosujemy optymalizatory mocy każdy panele będzie mógł pracować niezależnie od innych. Optymalizatory mocy mają za zadanie również poprawić wydajność pracy paneli fotowoltaicznych i w tym celu mogą regulować ich działanie.

 

Optymalizatory mocy sprawdzają się świetnie redukując negatywny wpływ cieni na pracę instalacji, w przypadku gdy część modułów jest zainstalowana na gruncie, a pozostałe na dachu budynku lub gdy kształt dachu jest nieregularny i do niektórych modułów światło nie dociera tak samo dobrze.   

 


W sytuacji kiedy moduł, który jest wyposażony w optymalizator mocy zacznie pracować niewłaściwie może zostać całkowicie odłączony i nie zaburzy dzięki temu wydajnej pracy pozostałych paneli w instalacji. 

 

 

Optymalizatory mocy TIGO 

 

 

Optymalizatory mocy TIGO to jeden z najlepszych możliwych wyborów, dostępnych obecnie na rynku. Ich bardzo dużym atutem jest kompatybilność z niemalże każdym modelem falownika, gdzie na przykład konkurencyjne optymalizatory od SolarEdge wymagają dedykowanego falownika, tego samego producenta.

 

Optymalizatory TIGO dają możliwość dokładnego monitorowania pracy instalacji pv oraz zwiększają sprawność i niezawodność paneli fotowoltaicznych (nawet do 25% więcej uzysku energetycznego). 

 

optymalizator mocy paneli fotowoltaicznych Tigo

 

 

Ile kosztują optymalizatory mocy?

 

 

W przypadku optymalizatorów mocy od renomowanych producentów koszt takiego urządzenia waha się w granicy od 200 do 400 zł. Dodatkowy koszt całej instalacji fotowoltaicznej jest oczywiście zależny od ilości modułów, które chcemy dodatkowo wyposażyć w optymalizator mocy. 

 

 

instalacja fotowoltaiczna

 

 

Podsumowanie 

 

 

Jeżeli chcemy zwiększyć wydajności pracy naszej instalacji fotowoltaicznej lub zredukować negatywny wpływ cieni oraz zabrudzeń na pracę modułów pv, optymalizatory mocy będą do tego świetnym rozwiązaniem. Co prawda ich zastosowanie będzie wiązało się z większym kosztem instalacji, jednak długoterminowo taka inwestycja na pewno wyjdzie dla nas korzystnie. 

 


Potrzebujesz wsparcia w odpowiednim doborze komponentów oraz montażu instalacji fotowoltaicznej spełniającej Twoje potrzeby? Możesz śmiało skontaktować się z nami!

Optymalizatory mocy paneli fotowoltaicznych - kiedy warto stosować 

19 września 2021
optymalizatory mocy paneli fotowoltaicznych

SZUKASZ RZETELNEJ FIRMY?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

 

Jeśli masz jakiekolwiek pytania to śmiało skontaktuj się z nami telefonicznie, mailowo lub poprzez wysłanie wiadomości za pomocą formularza. Odezwiemy się do Ciebie najszybciej jak to możliwe.

KONTAKT

18 stycznia 2022
Pompa ciepła to zdecydowanie bardzo ekologiczne rozwiązania, które gwarantuje wysoki komfort użytkowania oraz w połączeniu z własną instalacją fotowoltaiczną całkiem
17 stycznia 2022
Ze względu na rosnące ceny energii elektrycznej coraz więcej rodzin w Polsce decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej. Dachy domów
16 stycznia 2022
Już wkrótce pojawi się kolejna edycja programu Mój Prąd, który cieszy się ogromny zainteresowaniem wśród osób planujących zainwestować w prywatną
26 grudnia 2021
RENAC Power to producent falowników fotowoltaicznych (sieciowych i hybrydowych) oraz magazynów energii. Firma posiada ponad 10 lat doświadczenia w branży,

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

FOTOWOLTAIKA SKLEP

 

Panele fotowoltaiczne, falowniki, wyłączniki przeciwpożarowe oraz inne elementy instalacji fotowoltaicznej. Bardzo chętnie pomożemy Ci w skompletowaniu Twojego zestawu fotowoltaicznego do samodzielnego zamontowania. Oferujemy produkty najwyższej klasy, tylko od autoryzowanych dystrybutorów!

CAŁY ASORTYMENT

Numer telefonu:
Wybierz dział:
Fotowoltaika
Systemy Grzewcze
Usługi Elektryczne
Montaż Klimatyzacji
Smart Dom FIBARO
Akceptuję politykę prywatności.
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

OTRZYMAJ DARMOWY AUDYT ORAZ POROZMAWIAJ Z NASZYM DORADCĄ

 

Wypełnij formularz, aby otrzymać darmowy audyt oraz wycenę realizacji Twojego projektu i porozmawiaj z naszym doradcom.

facebook
instagram
instagram

NS Elektro © 2015 - 2021

 

Fotowoltaika, systemy grzewcze, smart domy oraz kompleksowe usługi elektryczne. 

 

O naszej firmie

Artykuły branżowe

Opinie naszych klientów

Kontakt

 

Biuro - Województwo Śląskie

+48 603 460 261

47-440 Nędza

ul. Jana Pawła II 43 

Biuro - Województwo Opolskie

+48 795 411 407

47-244 Dziergowice 

ul. Polna 3 

Polityka prywatności | Polityka cookies

kontakt telefoniczny
kontakt telefoniczny
adres e-mail

office@nselektro.com

Przewody solarne

Rozdzielnice fotowoltaiczne

Konstrukcja montażowa

Montaż instalacji

Panele fotowoltaiczne

Falowniki fotowoltaiczne

Optymalizatory mocy

Wyłączniki przeciwpożarowe

NS Elektro logo